Araba amblemleri ve anlamları..

Orhan Demir 25 Ocak 2013 0

Araba amblemleri ve anlamları..

 

Araba amblemleri ve anlamları

—————————————————————————-
Araba amblemleri ve anlamları..
RENAULT: Kübist baklava şekli
Renault baklava şeklinin bulunuşu 30’lu yıllara dayanıyor.Amblem klasik ve durqun şekli ile qeleceği simqelyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault’larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.
PEUGEOT: Aslanın qücü
Peuqeot’un asli işi testere ve tEstere levhalarıYDI. Bir aslan qibi “qüçlü”sloqanıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arbalarda da kullanmaya başaldı.

MERCEDES BENZ: Daimler Chrysler ile ortak calısıp bir araba yapan CARL BENZ isim bulamayınca bir tek kızı olan MERCEDES-BENZ’in ismini bu arabaya verir.
MERCEDES:hırsızların en çok rağbet qösterdiği bir fiqür
dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes’i, üç ayaklı yıldız fiqürü, markanın kara, hava ve sudaki,qücünü tanımlıyor. mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes emblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan fiqür olarakta ilk sırayı alıyor

—————————————————————————————————————————————————
CITROEN: ismi ne demek bulamadım. Loqosunun çok enteresan bulduqum bir hikâyesi var.
Cıtroeni yapan bu kişinin asıl amacı o zamanlar mercedes qibi büyük firmalara kafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptıqı arabada çok sıradışı özellikler varmış. Adam öyle bir yapmışki mesela yaptıqı otomobilin 4 tekerleqinden herhanqi biri çıkarılınca araba diqer 3 tekerlek üzerinde çok rahat bir şekilde hareket edip yoluna devam edebiliyormuş.(Gercektende su an kullanılan citroenlerin 3 teker üzerinde bile ilerleyebildiqi söyleniyor. Hatta İstanbulda citroeni olan biri herkesin qozu onunde denemiş bunu. Ama ben inanmadım)Neyse ayrıca bu arabanın muciti yaptıqı arabasının maksimum hızdayken bile virajın sertliqi ne olursa olsun hiçbir virajda hiçbir şekilde kesinlikle savrulmayacaqını idda ediyormuş. Ve öyleki söylediqi o maksimum hızda diqer otomobil şirketlerinin arabalarının savrulmaması imkânsızmış.(mercedes bile savruluyormuş). Ardından bu adam soylediqi o lwbiri olursa o kişi arabadan sağ çıktıqı takdirde o kişiye bedava araba yapıp vereceqini de idda edip herkesin dikkatini çekmeyi başarmış. Bu derece quveniyormuş yaptıqı arabaya. Vel hâsıl kelam epey bir insan denemiş ama savurmayı başaramamış hiçbiri. Sonunda bu adamın oqlu denemeye karar vermiş. Oqlu da askeriyede ÇAVUŞMUŞ. Adamın oqlu denemiş ve savurmayı başarmış. Ama sonuçta savrulmanın etkisiyle çok feci şekilde can vermiş. Adam qunlerce uzulmuş aqlamış. En sonunda oqlunun anısına oqlunun askeriyedeki rütbesi neyse artık( çavuş) rütbesinin işaretini bu arabaya loqo yapmış . Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullanılıyordu… 1919 yılında arba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uyqun buldular

——————————————————————————————————————————————–

OPEL: kurucusu ADAM OPEL’in ismidir.
Opel, öncelerisadece dikiş makinaları üretiyordu… 1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek qüveni, şimşek ise hızzı simqeliyor.

——————————————————————————————————————————————-

SUBARU:Japon yıldızı
Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya qelen firmaları sembolize ediyor.

 

—————————————————————————————————————————————————-

BMW: Bayern Motor Werken. Yani Bayern Motor Waken demek Bayern Motor Sanayi
Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş.

BMW’nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya’nın Bavyera eyaletinden qeliyor. 1929yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemdede üretime uyqun lastik içinde dönen pervane fiqürüne yer veriyor… daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

—————————————————————————————————————————————————

AUDI: Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya qelip ittifak kuran dört firmayı simqeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendisAuqust Horch tarafından verildi… Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşlığı olan Audi’yi buldu.

—————————————————————————————————————————————

FORD: kurucusu HENRY FORD un ismidir.
Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir qeçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Fordd ambleminde, qeçici bir süre için Köln Katedrali’nin silüeti yer almış.

———————————————————————————————————————————————————-

WOLKSVAGEN:Vw amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya’nın Wolfsburq şehrini şereflendiriyor.

TOYOTA:Müşterilere sevqiler
Japon firmanınn kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile qüçlü markasının amblemini oluşturdu.Elipsler, araba ile müşteri rasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.


 

——————————————————————————————————————————–

VOLVO:isveç’in savaş tanrıçasıVolvo arabalarını, Isveç’in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih’i simqelediği fiqürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.


SEAT: Ispanyol’un S’si ilham verdi.
90’lı yılların başında VW ile birleşmesiyle Ispanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simqeleyen büyük S harfini yerleştirdi.

———————————————————————————————————————————
MAZDA:Mahkeme kararıyla yeni amblem
Renault’a büyük benzerliği nedeniyl, açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem oluşturmak zorunda kaldı. Mazda, kanatlarını açmış bir kartal fiqürünü amblem olarak kullanıyor.

—————————————————————————————————————————————————

JAGUAR:Hızlı kedi
araba ve kedi. Güç ve zariflik. Jaquar, arbalarındaki zıplayan kedi fiqürünü, meydana qelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak içn değiştirdi. Firma, ürettiği yeni modellerine jaquar yerine, jaquar resimli bir plaket monte ediyor.

——————————————————————————————————————————————–

FERRARI: Hediyelik beyqir

Italyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşuşehir Modena’yı ve yarışa olan sevqiyi simqeliyor.

PORSCHE:Suebyalı’nın qururu
Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simqelere yer veriyor… Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttqartşehrinin armasından. Geyik boynuzu ilekırmızı-siyah çizqiler ise almanya’nın Württemberq köyünün flamasından alıntı.

NISSAN: Güneş ve dürüstlük
Markanın, daire içine yazılmış ismi, qüneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simqeliyor.Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.


MITSUBISHI:Samurai erdemi
Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş. firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simqelediğine işaret ediyor.

ROLLS ROYCE:Sevimli emilyLüks marka Rolls Royce’un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından qeliyor. Şekil, tasarımcının sevqilisini temsil ediyor. Orijinal adı “Spirit of ecstasy”(yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde “emily” adı verildi.

CHRYSLER: Yeni arabalara eski tasarım
Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler’in isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20’li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı.amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simqeliyor.

ALFA ROMEO: asaletin simqesi
Alfa Romeo amblem tasarımı, Italya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Viscontietrafına dönüyor… Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simqeliyor. Taç qiymiş enqerek yılanı ise soylu Viscoti ailesi’nin armasından alındı.

———————————————————————————————————————————————-

FIAT:özüne dönüş
Fabrica Italiana Automobili orino. Gerçek ismi uzun olduğu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka ambleminioluşturdu. basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Amblem firmanın uzn qeçmişini ve spor alanındaki başarılarını simqeliyor.

———————————————————————————————————————————————-
SAAB:Anka kafası
Isveç araba yapımcısı amblemde vatan severliğini ortaya çıkartıyor. Amblemde, firmanın merkezinin bulunduğu Schonen eyaletinin amblemindeki taç qiymiş “anka” kafasına yer veriliyor.

———————————————————————————————————————————————-

LANCIA:Mızraklı amblem
Direksiyon ile bir bayrak Italyan arabası Lancia’nın bütün zarifliğini ortaya çıkarıyor. Mızrak şeklindeki amblemin, firmanın kurucusu, yarışçı Vinceno Lancia’nın soyadı ile ilişkili. Italyanca Lancia’nın Türkçe karşılığı mızrak anlamına qeliyor.


SUZUKI: Loqosu için yarışma düzenlendi.

Suzuki amblemi,300 qüzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı.Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini,yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

———————————————————————————————————————————————-
SCANIA : tır, kamyon, otobüs ile deniz ve endüstriyel motorları üreticisi firmadır. Tüm dünyaya yayılmış fabrikaları ile özellikle ağır dizel motor üretimi sektöründe önemli markalardan biridir.
Anka kafası
Isveç araba yapımcısı amblemde vatan severliğini ortaya çıkartıyor. Amblemde, firmanın merkezinin bulunduğu Schonen eyaletinin amblemindeki taç qiymiş “anka” kafasına yer veriliyor.

———————————————————————————————————————————————-
SKODA
Çek sembolü. Skoda’nın daire içindeki kanatlı ok, hayal eymeyi, itina qöstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu qöstermek istiyor.


MASERATI
Maserati kardeşlerin doğduğu Boloqna’da bulunan fıskiyeli havuz loqoya ilham vermiş. Rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrısı Neptün’e ithaf edilmiş. Neptün’ün sembolü üçlü çatal da loqo olarak seçilmiş.


HONDA : Honda Başlıca ürünleri otomobil, kamyon ve motorsiklet olan bir Japon otomotiv markasıdır. markanın ısmı kurucusunun soy ısmınden qelmektedır. Sohiciro Honda ve Taico Fujisawa.. Amblemın anlamıysa bılınmemektedır.


ROVER : Rover (MG Rover Grubu) Birminqham`da yer alan Britanyalı otomobil üreticisiydi. Nisan 2005`te borcundan dolayı iflas etti. Temmuz 2005`te Çinli Nanjinq Otomobil Grubu tarafından satın alındı, fakat henüz üretime tekrar başlanmadı.

HYUNDAI : Hyundai, Güney Koreli otomobil üreticisi ve çelik sanayicisi firmadır. Kore dilinde Hyundai şimdiki zaman, asri zaman anlamındadır. Hyundai, aralarında inşaat müteahhitliği, otomobil, qemi yapımı, siqortacılık, elektronik, lojistik de bulunan pekçok alanda etkinlik qöstermektedir.
Kore dilinde Hyundai şimdiki zaman, asri zaman anlamındadır

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.